Badanie rynku nieruchomości

Badanie rynku nieruchomości

Za każdym razem, kiedy chce się przystąpić do określenia wartości jakiejkolwiek nieruchomości, koniecznie należy przeprowadzić badanie całego rynku nieruchomości. Tylko w ten sposób można uwzględnić dane odpowiadające rzeczywistości, które, nota bene, stale ulegają zmianom. Rynek nieruchomości jest bowiem najdynamiczniej zmieniającym się obszarem działalności.

Dla każdego, kto nie jest specjalistą w dziedzinie nieruchomości, wycena obiektów może przysporzyć wiele kłopotów. W związku z tym, warto zainwestować we współpracą z rzeczoznawcą nieruchomości, który wykona dla nas profesjonalną wycenę. Zanim się do tego przystąpi, należy przeprowadzić badanie rynku nieruchomości. W tym celu pomocne będą rozmaite raporty dotyczące tego rodzaju rynku. Jednak, umiejętne ich odczytanie w dużej mierze zależy od posiadania pewnej, ściśle określonej wiedzy. Ponadto, warto skorzystać z internetowej aplikacji, jaką jest tak zwana wyceniarka. Jej dużym plusem jest łatwy dostęp. Skorzystać z niej może bowiem każdy, kto posiada internet. Istnieje możliwość korzystania z wyceniarki on-line, ale również po uprzednim ściągnięciu i zainstalowaniu aplikacji na własnym komputerze lub telefonie. Nie można jednak traktować wyceniarki jako wiarygodnego źródła informacji w kwestii wartości obiektu. Aplikacja ta korzysta bowiem z baz danych, które zazwyczaj nie są na bieżąco uaktualniane. Ponadto, sporządzając wycenę, trzeba kierować się również pewną wiedzą.

Najczęściej posiadają ją tylko specjaliści, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży nieruchomości. Korzystając natomiast z pomocy wykwalifikowanych rzeczoznawców, można naprawdę wiele zyskać. Nie tylko są świetnym źródłem rzetelnych informacji o aktualnym stanie rynku nieruchomości, ale także zazwyczaj posiadają dobrą intuicję. Potrafią również doradzić, czy inwestycja w danym momencie będzie opłacalna, czy nie lepiej jednak zaczekać na bardziej odpowiedni moment na rynku nieruchomości. Decydując się na współpracę z rzeczoznawcą, warto zwrócić większą uwagę na firmę, dla której pracuje. W tej branży liczy się bowiem wieloletnie doświadczenie. Rynek nieruchomości należy bowiem do dynamicznie zmieniających się branż, dlatego bardzo istotna jest znajomość pewnych mechanizmów jego działania, które pozwalają przewidzieć zmiany oraz ich skutki. Jest to bardzo ważne dla każdego, kto planuje zakup bądź sprzedaż nieruchomości. Ważne, by specjalista był w stanie doradzić, który moment na przeprowadzenie transakcji jest najkorzystniejszy. Badanie rynku nieruchomości jest działaniem okresowym i polega na dokładnym przeanalizowaniu jego aktualnego stanu. Służą do tego rozmaite raporty oraz narzędzia, przy pomocy których ustala się ten właśnie stan. Badania te dotyczą rzeczywistej wartości obiektów, ich cen transakcyjnych oraz wysokości częstotliwości obrotu tymi nieruchomościami. O samej wycenie warto poczytać na stronie http://zentropypartners.pl/. Jakby jednak nie było, należy wiedzieć, że w celu wyceny, wcześniej przeprowadza się rozmaite analizy oraz zestawienia rynku nieruchomości. Należą do nich czynniki takie, jak:

 • grunty pod wodami
 • tereny zielone oraz przemysłowe
 • tereny zabudowy mieszkaniowej
 • ogólna charakterystyka rejonu
 • społeczność lokalna
 • analiza SWOT
 • infrastruktura komunalna
 • transport i komunikacja
 • ukształtowanie oraz forma terenu
 • stan rynku nieruchomości
 • aspekty środowiskowe
 • handel i usługi
 • baza ekonomiczna oraz miejsca pracy
 • obiekty użyteczności publicznej

Wszystkie wyżej wymienione czynniki brane są pod uwagę podczas badania rynku nieruchomości.