Bezpieczny transport bliski materiałów i towarów

Dzięki odpowiednim urządzeniom transportowym można obecnie o wiele lepiej wykonywać wszystkie zadania związane z produkcją oraz transportem. Jeszcze nie tak dawano nie było to możliwe, ale dzisiaj specjalistyczne manipulatory przemysłowe, żurawie i przystosowane do przenoszenia różnych materiałów i przedmiotów przyssawki i chwytaki doskonale spełniają swoją funkcje w fabrykach, halach magazynowych i wielu innych miejscach.

W każdym zakładzie produkcyjnym czy przemysłowym, aby wykonywać zarządzone procesy, konieczne jest to, aby zawsze przenosić produkty na mniejsze czy też większe odległości. Transport bliski, ponieważ właśnie tak oznacza się te czynności, może być wykonywany na wiele różnych sposobów. Dzięki nowoczesnym urządzeniom można przenieść nawet na bardzo duże dystanse ciężkie przedmioty, czego nie można by wykonać bez zastosowania takich technologii.


Żurawie i przyssawki – Transport kiedyś i dzisiaj

Kiedyś, aby przetransportować jakieś przedmioty, najczęściej wykonywało się to głównie ręcznie. Jednak nie było to zbyt wydajne rozwiązanie, a poza tym niosło ze sobą duże niebezpieczeństwo. Następnie zaczęto konstrukcję specjalnych urządzeń, na przykład żurawi, które służyły do podnoszenia i przenoszenia na inne miejsca towarów, materiałów sypkich, substancji. Przeważnie wyposażone były one w haki oraz platformy, które jeszcze nie gwarantowały tak dobrych właściwości, jeśli chodzi o szybkość, łatwość oraz wygodę załadunku oraz rozładunku, ale znacznie usprawniały to, co kiedyś nie było takie proste. Dzisiaj wszystko wygląda zupełnie inaczej. W prawie każdym nowoczesnym zakładzie przemysłowym czy produkcyjnym, także w dużych magazynach można znaleźć specjalistyczne manipulatory, żurawie czy też inne urządzenia, które przystosowane są do przenoszenia przeróżnych materiałów na duże odległości.

Urządzenia te – manipulatory, żurawie i inne dostępne są w bardzo dużym wyborze modeli. Można postawić na manipulatory stacjonarne, które jedynie obracają się wokół własnej osi i mają sztywny układ ramion, ale też dostępne są manipulatory linkowe, które mogą przenosić przedmioty na większe odległości, do kilku metrów. Można też zastosować żurawie, które doskonale sprawdzają się w swojej roli, ponieważ z nimi też można podnosić i przenosić przedmioty wyżej lub niżej, a także w inne miejsca. Trzeba wskazać, że bardzo ważne jest też to, jakie końcówki zostaną do takich urządzeń zastosowane, ponieważ to od nich zależy efektywność pracy oraz jej szybkość i wygoda. Najważniejsze przy okazji mówienia o tego typu sprzętach jest oczywiście bezpieczeństwo, o którym można przeczytać niżej. Warto również odwiedzić witrynę www.dalmec.pl/bezpieczenstwo,243.html, ponieważ tego typu kwestie zostały tam poruszone bardziej szczegółowo.

Wiele związane jest z tym, jakie przedmioty chce się przenosić. Oczywiste jest, że inaczej będzie przenosiło się materiały delikatne, na przykład szyby czy też materiały sypkie, a inaczej ważące po kilkaset kilogramów kawałki metalu czy pręty. Do każdego z tych rodzajów przedmiotów stosowane są inne dodatki do żurawi czy manipulatorów. Do tego, aby przenosić płaskie przedmioty, najczęściej wybierane są specjalne przyssawki. Urządzenie transportowe podłączone jest do pompy ssącej, która wytwarza próżnię oraz przedmiot może łatwo przyczepić się do przyssawki. Z kolei do innych przedmiotów mogą stosowane być haki czy też przenośniki magnetyczne – możliwości jest bardzo dużo, przeważnie do każdego żurawia czy manipulatora można wybrać inne rodzaje części.

Bezpieczeństwo w transporcie bliskim
Jeśli trzeba przenosić bardzo ciężkie przedmioty, które mogą w razie upadku wyrządzić krzywdę pracownikom, wówczas trzeba też zachować przy tym należytą ostrożność. Jak zostało już wcześniej wskazane, różnego rodzaju żurawie oraz inne konstrukcje czy urządzenia przystosowane do przenoszenia przedmiotów na większe odległości nie zawsze gwarantowały największe bezpieczeństwo, więc też podczas działań transportowych od czasu do czasu zdarzały się wypadki. Obecnie jednak, gdy do dyspozycji mamy nowoczesne rozwiązania technologiczne, liczba wypadków związanych z transportem bliskim znacznie zmalała.

Nowoczesne manipulatory oraz nawet proste żurawie są tak konstruowane, aby gwarantowały pracownikom najwyższe bezpieczeństwo, nawet wtedy, gdy pracują oni bezpośredni z nimi, a nie z kabiny przeznaczonej do sterowania. Żeby uruchomić przyssawki czy też magnetyczne przenośniki, pracownik musi przeważnie wcisnąć dwoma rękoma przyciski włączające urządzenie. Jeśli przedmiot, który ma być podniesiony, będzie zbyt ciężki lub też nie przytwierdzi się całkowicie do przenośnika, wtedy urządzenie będzie mogło o tym zakomunikować. Także wtedy, gdy pojawią się na przykład przerwy w dostawie prądu, nowoczesne urządzenia używane w transporcie bliskim nadal zachowają swoje właściwości, czyli nie upuszczą przedmiotów, które aktualnie trzymają. Wszystko to sprawia, że praca ogólnie jest coraz bezpieczniejsza, ale oczywiście przy niewłaściwym użytkowaniu takich urządzeń możliwe jest występowanie zagrożenia i zdarzają się wypadki. Cały czas jednak opracowywane są nowsze technologie, które sprawiają, że przyssawki, wyciągarki, haki, zaciski pneumatyczne i inne narzędzia i urządzenia prezentują sobą o wiele lepszy poziom bezpieczeństwa, czyniąc także pracę bardziej sprawną i wydajną.

Transport bliski szybki i pewny
Widzimy zatem, że z zastosowaniem najnowszych urządzeń do transportu bliskiego w każdej fabryce, zakładzie przemysłowym i wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie oraz pewne transportowanie różnych przedmiotów w trakcie procesu produkcji, nie ma żadnego problemu. Maszyny prezentują sobą obecnie bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, sprawiając, że wykonywanie prac przez pracowników jest o wiele łatwiejsze i nie zagrożone występowaniem zagrożeń. Co prawda wyposażenie zakładu w takie maszyny do najtańszych nie należy, ale też trzeba wskazać, że jest to doskonała inwestycja w działanie firmy, co przekłada się na ogólne zyski i większą oszczędność czasu i pieniędzy.

Podsumowując, dzisiejsze maszyny do transportu bliskiego, które wyposażone są w nowoczesne przyssawki, chwytaki, magnesy do transportu, znacznie polepszają całość procesów produkcyjnych. Z nimi wszystko jest bezpieczniejsze, szybsze i sprawniejsze, czyniąc pracę o wiele bardziej wygodną, a przy tym precyzyjną.