Jak dopasowywać do siebie okna dachowe?

Jak dopasowywać do siebie okna dachowe?

Jeszcze do niedawna przestrzeń pomieszczeń poddaszowych zagospodarowywana była przez nas w dość chaotyczny sposób. Zazwyczaj na strychach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze oraz składziki na niepotrzebne akcesoria, przez co traciliśmy niezwykle cenną przestrzeń użytkową. Od kilku lat widać jednak wyraźną zmianę, jeżeli chodzi o podejście do poddaszy, przede wszystkim dlatego, że dostrzegliśmy ogromny potencjał w nietypowych rozwiązaniach architektonicznych i uzyskaliśmy nowe możliwości aranżacyjne, przede wszystkim na skutek szybkiego rozwoju firm zajmujących się kreowaniem mebli na zamówienie oraz dystrybucją okien dachowych.

okna_dachoweNajnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania dostarczyły nam szereg nowych opcji kreacyjnych, przez co udało się nam zniwelować dotychczasowy problem z poddaszami, czyli trudności z zapewnieniem w nich dostatecznej ilości światła. Nieodpowiednio doświetlone wnętrze nie tylko traci na uroku, ale także sprawia wrażenie chłodnego, a nie zawsze istnieje możliwość zastosowania światła sztucznego. Dzisiejsze propozycje pozwalają na dopasowanie okien dokładnie tak, jak życzy sobie tego klient, włączając w to nawet możliwość wykreowania na poddaszu tarasu widokowego. Dachowe okna balkonowe umożliwiają korzystania z okien w sposób tradycyjny, jednocześnie zwiększając swoją funkcjonalność, w prosty sposób przekształcając się w komfortowy balkon. Jeszcze do niedawna problemem oświetlenia poddaszy była problematyka płaszczyzn dachowych, przez co zamontowane okna nie zawsze gwarantowały pełną szczelność, przez co przez wszelkiego typu otwory i szpary przedostawało się powietrze z zewnątrz, wychładzając pomieszczenie i nie pozwalając na zatrzymanie wewnętrznego źródła ciepła. Dzisiaj już, kiedy większość okien dachowych zapewnia pełną szczelność, jesteśmy w stanie cieszyć się naturalnym światłem, przepuszczanym przez najróżniejsze modele okienne. Okna dachowe dystrybuowane przez sklepy stacjonarne i internetowe, pojawiają się nie tylko w standardowych rozmiarach, ale także nietypowych kształtach, przez co możliwe jest zachowanie nietypowego charakteru wnętrza, podkreślając jednocześnie zewnętrzną część domu. Wybór wydaje się być nieograniczony, jednak na czele najchętniej i najczęściej wybieranych okien znajdują się bez wątpienia okna dachowe z nawiewnikiem, okna uchylno-obrotowe, okna otwierane elektrycznie, okna bez nawiewnika, wyłazy oraz okna łazienkowe.

Ciekawym rozwiązaniem są bez wątpienia wszelkiego rodzaju zabezpieczenia i akcesoria okienne, które sprawdzają się znakomicie wszędzie tam, gdzie istotna jest troska o bezpieczeństwo mieszkańców. Zabezpieczenia w postaci zamków elektrycznych czy klasycznych – zamykanych na klucz – z pewnością będą cenne w momencie, gdy na poddaszu wygospodarowany będzie pokój dziecięcy. Wybierając solidne okna, rodzice nie muszą obawiać się, że zostaną one samoistnie otwarte czy też stanowić będą zagrożenie dla ciekawych świata maluchów. Jeżeli mowa o oknach do pokojów dziecięcych, istnieje opcja zamontowania w połaci dachu okien z bezpiecznymi szybami, które odporne są na przypadkowe potłuczenia, a w przypadku silnego uderzenia, zabezpieczają szkło przed rozpryśnięciem się po przestrzeni pokoju. Wiele osób posiada ogromną trudność z dopasowaniem do siebie odpowiednich modeli okien, dlatego też warto wspomnieć, że podczas selekcji dostępnych propozycji, istotne jest , aby okna gwarantowały właściwe doświetlenie wnętrza, bez konieczności jednak wykorzystywania zbyt dużej ilości przeszkleń, które mogą powodować problemy z utrzymaniem ciepła w pomieszczeniu. W praktyce najlepiej sprawdzają się okna obrotowe, czyli okna dachowe z górnym systemem otwierania, jednak czasami zdarza się, że konstrukcja poddasza stawia właścicieli przed koniecznością montowania okna zdecydowanie wyżej. Można więc pokusić się o zakup okien obrotowych z dolnym systemem otwierania lub też okien uchylno-obrotowych, posiadających podwójny system otwierania. W zależności od potrzeb można je otwierać obrotowo od góry lub też uchylnie od dołu. Na stronie http://www.roofstyle.pl/ można znaleźć różne przykłady wyżej wymienionych modeli. W zależności od indywidualnych potrzeb jednym przyda się taki model, drugim zupełnie inny.

Wiadomo oczywiście, że zakup samych okien to tylko połowa sukcesu, ponieważ każdy tego typu element wymaga dodatkowo istotnych materiałów montażowych. Trudno wyobrazić sobie wstawianie okien w połaci dachu bez wszelkiego rodzaju izolacji oraz zabezpieczeń, dlatego też niezbędne jest pamiętanie o nabyciu kołnierza uszczelniającego, który musi być wykonany z takiego samego materiału, z którego zrobione jest oblachowanie okienne. Oczywiście tego typu kołnierz musi być dopasowany w zależności od rodzaju pokrycia oraz parametrów okiennych, przede wszystkim dlatego, że inaczej będą się prezentowały okna pojedyncze, a inaczej okna dachowe, dopasowane ze sobą w zestawy. Poszukując dodatkowych materiałów montażowych niezbędne jest zwrócenie uwagi także na samą ramę izolacyjna, głównie dlatego, że trafnie dobrana pozwala na zachowanie właściwej termicznej izolacji pomiędzy oknem a samym dachem. Ramy izolacyjne zawierają izolację przeciwwilgociową oraz rynienkę odwadniającą, przez co zniwelowany zostaje problem „uciekania ciepła” i przepuszczania wilgoci. Wszystkie okna dachowe posiadają także szereg akcesoriów dodatkowych i dekoracyjnych, dzięki którym wnętrze nie tylko nabiera charakteru, ale i udostępnia zupełnie nowe możliwości i odmienne spojrzenie na kwestię aranżacji poddasza. W sklepach internetowych i stacjonarnych znaleźć można cały wachlarz możliwości kreatorskich, począwszy od wszelkiego typu rolet zewnętrznych i wewnętrznych, żaluzji oraz moskitier, które chronią przed zbyt intensywnym działaniem promieni słonecznych oraz insektami, które przedostają się do wnętrza pokoju.

Podsumowując zatem, niezbędne jest właściwe dobranie długości okna, która warunkuje możliwość utrzymania kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Żeby było ono na odpowiednim poziomie, optymalna wysokość, na której powinna znajdować się górna krawędź okienna powinna wynosić mniej więcej 200cm, dolna krawędź z kolei powinna znajdować się na wysokości 90cm, co zresztą jest uwarunkowane przez kwestie prawne. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno, dlatego też niezbędne jest dokładne zmierzenie i zbadanie własnych oczekiwań i rozwiązań architektonicznych, zastosowanych w przestrzeni własnego domu.