Jak oszczędzić w XXI wieku?

Jak oszczędzić w XXI wieku?

Po tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym roku sytuacja na polskim rynku diametralnie się odmieniła. Rozwój sklepów oraz dostęp do wcześniej niedostępnych produktów sprawiły, że Polacy o wiele łatwiej i szybciej wydają pieniądze. Jednocześnie wzrost bezrobocia niebezpiecznie wzrasta, więc dla przeciętnej polskiej rodziny każdy sposób zaoszczędzenia pieniędzy będzie pożądany i mile widziany. Jak zatem wydawać mniej, by zaoszczędzić cenne fundusze? Dzięki temu artykułowi poznasz skuteczne metody, które pozwolą ci wydawać na co dzień mniej i bardziej roztropnie. Dowiesz się również co robić, by comiesięczne rachunki przysyłane do twojego domu zmalały do minimum. Wbrew pozorom nie trzeba robić wiele, by tak się stało. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku ważnych zasad.

Jak zaoszczędzić na codziennych zakupach

Przeciętna rodzina robi zakupy nawet każdego dnia. Taki system nie sprawdza się do końca, ponieważ w ten sposób wydaje się o wiele więcej pieniędzy. Najlepiej robić więc od razu większe zakupy tak, by wystarczyły nam nawet na cały tydzień. Społeczeństwo polskie – i nie tylko – jest dziś narażone na wiele pułapek, których chwytają się punkty handlowo-usługowe. Sklepy niezależnie od branży, w której się trudnią, przyciągają bowiem potencjalnych klientów wieloma promocjami i rabatami. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze atrakcyjna na pierwszy rzut okna promocja, tak naprawdę warta jest naszego zainteresowania. Wiele sklepów zawyża przekreśloną na wielkiej tablicy cenę, by w ten sposób aktualna wartość produktu wydała się bardzo atrakcyjna. Często konsumenci nabierają się na takie działania i nabywają rzeczy, które kompletnie nie przydadzą im się w domu. Jak zapobiec takim pokusom? Najlepiej pomyśleć o tym nieco wcześniej, jeszcze zanim udamy się na zakupy. Przydatna staje się w tym momencie sporządzona lista potrzebnych rzeczy. Trzymając się ściśle zapisanych notatek kupimy tylko to, co zamierzaliśmy. Jeśli nie zaplanujemy po co udajemy się do sklepu, wyjdziemy z niego na dziewięćdziesiąt dziewięć procent z połową rzeczy, których nie zamierzaliśmy wcześniej kupować.

Co zrobić, by płacić mniejsze rachunki

energooszczędny domRachunki za prąd, wodę czy gaz, które przychodzą do każdego domu co miesiąc również uszczuplają fundusze każdej rodziny. W dobie komputerów i nowoczesnych technologii rachunki za prąd są często niebotyczne. Jak sprawić, by choć trochę odciążyły one nasz dotychczasowy budżet? Nie da się ukryć, że często z urządzeń elektronicznych korzystają dzieci. Niestety zazwyczaj robią to przez większość swojego wolnego czasu. Dla dobra naszego portfela, a przede wszystkim jednak dla zdrowia naszych dzieci, czas korzystania z tego typu urządzeń powinien od dziś stać się ograniczony. Połowę wolnego czasu można przecież zorganizować zupełnie inaczej. Na przykład zapisując dziecko na zajęcia pozalekcyjne czy zabierając je na jakąś krótką wycieczkę do kina czy zoo. W ten sposób uda się nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale również rozwinąć inne zdolności swojego dziecka. Należy też pamiętać o gaszeniu światła podczas wychodzenia z pokoju wieczorem czy wyciąganiu ładowarek z gniazdek elektrycznych. Te na pozór niewielkie czynności w efekcie końcowym naprawdę mogą zdziałać cuda. Warto również pomyśleć o pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł. Jeśli posiadamy dom jednorodzinny, doskonale sprawdzą się we wspomnianym przypadku solary. Co jednak warto już teraz wiedzieć na temat kolektorów słonecznych? Te nowoczesne urządzenia oferowane w dodatku przez renomowaną firmę należy po prostu umieścić na dachu lub ścianie swojego domu. Dzięki pozyskiwanej z promieni słonecznych energii nasze życie stanie się bardziej ekonomiczne. Pozyskaną moc możemy zużyć na przykład na ogrzanie ciepłej wody użytkowej.

Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przyjemności

Dlaczego warto oszczędzać? Przede wszystkim dlatego, by móc potem cieszyć się zaoszczędzonymi funduszami. Warto z góry zaplanować na co wspólnie z rodziną przeznaczy się pieniądze. Mogą to być na przykład zagraniczne wakacje nad ciepłym morzem lub nowy telewizor do wspólnego użytku. Tak naprawdę umiejętne oszczędzanie wcale nie odbije się na codziennym funkcjonowaniu przeciętnej rodziny. Dla przykładu – raz zainstalowane solary służyć będą domowi przez wiele następnych lat, długo po tym gdy koszty zakupu urządzenia zdążą się zwrócić. Uciekając przed promocjami, którymi atakują nas codziennie sklepy zdołamy zatrzymać w kieszeni pieniądze, które wydamy na naprawdę pożądany przez nas produkt. Warto więc podczas zakupów mieć właśnie takie podejście.

Oszczędzanie nie musi koniecznie wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Istotne staje się to, by mieć na uwadze wartość pieniądza oraz samozaparcie, które nie pozwoli nam kupować kolejnych niepotrzebnych urządzeń i przedmiotów. Te ostatnie nie tylko powodują, że nasza kieszeń staje się pusta. Są również kompletnie niepraktyczne, ponieważ zagracają nam nieustannie szafki, garaże czy pomieszczenia gospodarcze, w których składuje się nieużywane przedmioty.