Jak wybrac idealną kuwetę dla kota?

Jak wybrac idealną kuwetę dla kota?

Wybór kuwety musimy dostosować przede wszystkim do rozmiaru naszego pupila, a także jego osobistych preferencji. Co więcej zakup kuwety pociąga za sobą także kupno żwirka.

Rozmiar kuwety

Najlepiej zakupić osobną kuwetę dla małego kota, a gdy podrośnie warto zdecydować się na zakup większego sprzętu. Na początku życia kotków to matka zajmuje się ich pielęgnacją i higieną, Około czwartego tygodnia życia warto jednak zapewnić naszemu pupilowi kuwetę, tak aby mógł się z nią oswoić. Korzystać zacznie z niej zapewne około szóstego – siódmego tygodnia życia. Dla małych kotków idealnym rozwiązaniem są kuwety odkryte o niskich brzegach, które ułąawiają im wejście. Gdy kot zacznie załatwiać się poza obrębem kuwety będzie to dla nas znak, iż należy wymienić ją na nową, większą. Nową kuwetę stawiamy w pobliżu starej, tak aby kot mógł się z nią oswoić. Pamiętajmy, że powinna ona mieć odpowiednio dużo miesjca dla naszego pupila. Jeżeli nasz kot ma problemy ze stawami, pomyślmy o kuwecie z obniżonym rogiem, który ułatwi mu korzystanie z toalety.

Wnętrze kuwety

Ponieważ kocięta są bardzo ciekawskie (wąchają i jedzą wszystko, co napotkają na swojej drodze) ich kuwetę należy wyposażyć w bezpieczny dla delikatnego przewodu pokarmowego żwirek drewniany, który jest zdrowszy od tradycyjnego żwirku betonitowego, ponieważ nie zapyta ich przewodu pokarmowego. Po kilku tygodniach możemy do żwirku drewnianego dosypywać żwirek betonitowy tak, aby kotek się do niego przyzwyczaił.

Funkcje dodatkowe

Oprócz koloru i kształtu kuwety zastanowić się też musimy nad wyborem kuwety otwartej lub krytej. Niektóre kocięta preferują kuwety otwarte, jednak to kuwety zamknięte zapewniają większy komfort mieszkańców domu. Wybrać mozemy kuwetę półotwartą lub o pełnym zadaszeniu. Kuweta zamknięta zapobiega wysypywaniu żwirku przez nasze zwierzątko, a także chroni je przed zbyt dużym zainteresowaniem pozostałych zwierząt domowych na przykład psa. Kuwety zamknięte pozwalają także niwelować nieprzyjemnie zapachy, ponieważ większość z nich jest wyposażona w specjalne filtry. Dla właścicieli wielu kotów polecane są kuwety z podwójnym dnem ponieważ pozwalają one na szybką segregację wnętrza kuwety dla kota, ponieważ nieczystości spływają na dno kuwety i dzielone są na żwirkowe i bezżwirkowe. Dla zapracowanych właścicieli kotów idealnym rozwiązaniem będzie kuweta samooczyszczająca. Jest to rodzaj inteligentnego urządzenia wyposażonego w czujniki ruchu, ktre po kilkunastu minutach od wizyty zwierzęcia uruchamiają sprzątające grabki zbrylające nieczystości do specjalnego pojemnika z filtrem.