Zastosowanie płyt stolarskich

Zastosowanie płyt stolarskich

Tworzenie mebli nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Potrzeba wielu różnych elementów i narzędzi do tworzenia takich wyrobów stolarskich. Jednymi z najważniejszych elementów są płyty drewniane.

Płyty wiórowe surowe wykonane są ze sprasowanych cząstek drewna i połączonych ze sobą za pomocą żywicy. Wewnętrzna warstwa zbudowana jest z grubszych wiórów, natomiast na zewnątrz znajdują się mikro wióry. Dzięki temu płyta jest bardzo wytrzymała i gładka. Płyty takie wykorzystuje się jako materiał wykładzinowy, izolacyjny, surowiec do tworzenia ścianek działowych, blatów parapetów, paneli ściennych oraz podłogowych.

Oprócz płyt wiórowych można spotkać się z płytami MDF oraz laminowanymi. Proces ich tworzenia jest podobny. Wykonane są one jednak z innych surowców i używane jest inne spoiwo (inny rodzaj żywicy lub kleju).

Warto również napomknąć o płytach, z których wykonane są blaty kuchenne. Posiadają one bardzo ciekawą cechę, a mianowicie odporność na wysoką temperaturę, środki czyszczące oraz inne niekorzystne czynniki, z jakimi można spotkać się w kuchni.